Česká republika se dělí na dvě vinařské oblasti, tedy Čechy a Moravu. Celkem vinaři v České republice pracují s více než 18 000 hektary osázených vinic, na nichž najdete širokou paletu bílých a modrých odrůd.
Průměrně vinaři v České republice vyrobí cca 60 milionů litrů vína. Toto množství se ale výrazně mění s ohledem zejména na průběh počasí. Jarní mrazy, letní deště a výskyt škůdců každý rok objem sklizně výrazně ovlivňují. V závislosti na ročníku tak naši vinaři vyrábí cca 40 milionů litrů bílých vín, což představuje cca 2/3 produkce vína v České republice.
Vinařská oblast Čechy patří mezi nejsevernější vinařské regiony Evropy. Najdete v ní pouze 4 % osázených vinic v České republice. Mezi centra vinohradnictví tu patří Mělník, Litoměřice, Most nebo Praha. Vinařská oblast Čechy se dělí na Mělnickou a Litoměřickou podoblast. Chladnější klima se hodí zejména pro pěstování bílých odrůd, jako jsou Ryzlink rýnský, Müller – Thurgau, Rulandské bílé nebo Sylvánské zelené.
Vinařská oblast Morava pak tvoří 96 % ploch vinic v tuzemsku. Najdete ji jižně a na východ od města Brna. Vinařská oblast Morava se dělí na podoblasti Znojemskou, Mikulovskou, Velkopavlovickou a Slováckou. Každá z nich má mírně odlišné podmínky pro pěstování révy a historicky se v každé z nich prosazovaly jiné odrůdy. Velkopavlovická oblast je známá červenými víny z odrůd jako Frankovka, Svatovavřinecké nebo Pinot noir, na Mikulovsku zase kraluje Ryzlink vlašský, Rulandské šedé, Rulandské bílé, z modrých odrůd v posledních letech Merlot. Na Znojemsku pak vzniklo první tuzemské VOC, jehož základem jsou odrůdy Ryzlink rýnský, Sauvignon blanc a Veltlínské zelené. Na Slovácku se daří Ryzlinku rýnskému a pinotovým odrůdám – Rulandské bílé nebo Rulandské šedé.
Bílé víno je před podáváním potřeba dobře vychladit, ideálně na teplotu 8–12 °C, přičemž mladá a méně aromatická vína chladíme více; zralá, aromatičtější vína pak méně. Bílá vína podáváme v pořadí od mladších, méně aromatických a sušších po bílá starší, aromatická a s vyšším zbytkovým cukrem. Pro pití bílých vín jsou nejvhodnější sklenice o objemu 0,25–0,4 l. Víno naléváme jen cca do třetiny objemu sklenice, aby se v jejím zbytku mohlo dostatečně rozvinout aroma vína.
Růžová vína fungují jako skvělé osvěžení. Podobně jako u bílých vín, je potřeba před podáváním víno dobře vychladit, ideálně na 8 až 10 stupňů. Růžová vína podávejte v menších sklenicích na bílá vína. Růžové víno je většinou nejlepší vypít jako mladé, dokud se v něm projevuje příjemný ovocný charakter. Některá komplexní růžová vína ale mají potenciál zrát několik let v láhvi.
Největší omyl ohledně červených vín je, že by měla být podávána při pokojové teplotě. Pro většinu červených vín je vhodné víno nachladit na 14 - 16 °C. Červené víno zchlazené pod 12 °C je zcela ve vůni a chuti uzavřené a nemůže ukázat svůj pravý potenciál. Při teplotách nad 18 °C může víno působit chuťově neharmonicky. Typicky v něm například do popředí vystoupí alkohol. Červená vína podáváme v dostatečně velkých sklenicích, aby v nich vyniklo bohaté aroma. Někteří výrobci sklenic pak vyrábí specifické tvary sklenic vhodné pro různé odrůdy. Komplexní červené víno se nebojte otevřít minimálně hodinu před podáváním, u starších vín je dobré provést také dekantaci vína.
V sortimentu naší online vinotéky najdete prověřená vína od některých tradičních vinařství z Moravy. Na Moravu několikrát do roka jezdíme, ochutnáváme a srovnáváme vína od různých výrobců. Kvalita tuzemských vín se kontinuálně zlepšuje a vína v naší nabídce toho budiž dokladem. Ochutnejte vína z vinařství Sonberk, Krásná hora, Malý vinař, Vinařství Kosík nebo Plenér. Poskládejte si balíček alespoň šesti vín a dopravu od nás máte zdarma.
Všechna vína z naší nabídky jsou skladem a připravena k odeslání.
Zaregistrujte se u nás a jako bonus dostanete 200 Kč poukaz na první nákup.
Při objednávce alespoň za 2500 Kč máte dopravu po celé České republice zdarma.
Vyhledáváme pro Vás zajímavé novinky. Vína ochutnáváme a ručíme za vysokou kvalitu.